LIST SŁAWOMIRA BRONIARZA Z OKAZJI DEN ORAZ LIST PREZESA DO PREMIER EWY KOPACZ

Koleżanki i Koledzy!
Codziennie podejmujecie trud kształcenia i wychowywania, choć w dzisiejszych czasach coraz trudniej być nauczycielem. Z każdym rokiem szkolnym przybywa nowych obowiązków, rosną oczekiwania rodziców, zmienia się rola szkoły i pozycja pedagogów, także za sprawą debaty publicznej, w której nauczyciele są przedstawiani głównie w kontekście kosztów ponoszonych przez samorządy na edukację. Doczekaliśmy się sytuacji, w której coraz rzadziej dyskutuje się o jakości kształcenia. Po 25 latach od przemian ustrojowych, Polska jest za granicą wychwalana za niebywały sukces edukacyjny. W kraju zaś nauczyciele są krytykowani, a w debacie pojawiają się nieprawdziwe informacje o ich czasie pracy i płacach.

Do przeciwników publicznej edukacji nie przemawiają fakty i wyniki międzynarodowych badań. PISA 2012 udowodniła, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej. Raport OECD „Better Life Index” jeszcze bardziej nas docenił, stwierdzając, że mamy drugi najlepszy system oświaty wśród wysokorozwiniętych krajów. To jest wielki sukces nauczycieli oraz wspierających ich pracowników szkolnej administracji i obsługi!

Istnieje potrzeba przywrócenia naszemu zawodowi jego dawnego znaczenia, a nauczycielom poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy. Jak podkreśla UNESCO, inwestowanie w nauczycieli jest kluczowe, bowiem system edukacji jest tak dobry, jak dobrzy są jego nauczyciele!

Koleżanki i Koledzy!
Życzę, aby Wasza praca była należycie oceniana i wynagradzana. Aby trud, który wkładacie w kształcenie był doceniany, a Wasz zawód cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem.

Koleżanki i Koledzy!
14 października nie zapominamy także o pracownikach szkolnej administracji i obsługi. To dzięki Wam szkoła sprawnie funkcjonuje!

Wszystkim życzę radości i spokojnej pracy w przyjaznej atmosferze.

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP

Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Prezes Rady Ministrów

Szanowna Pani!
Z okazji objęcia przez Panią stanowiska Premiera mam zaszczyt w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego przekazać Pani serdeczne gratulacje oraz życzenia sukcesów w pełnieniu tej odpowiedzialnej misji.

Pragnę wyrazić nadzieję, że edukacja będzie dla Pani jednym z priorytetów, a działania Pani rządu wpłyną na poprawę jakości kształcenia oraz zapewnią pracownikom oświaty dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, stworzą im perspektywy rozwoju oraz przyczynią się do poprawy wizerunku zawodu nauczyciela, przywracając mu jego dawne znaczenie.

Szanowna Pani Premier!
Polska szkoła to dobra szkoła z kompetentną i wykształconą kadrą. Potwierdzają to wyniki międzynarodowych badań o charakterze porównawczym. Nie tylko PISA 2012 udowodniła, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej. Inne badania również pokazują wysoki poziom kształcenia w Polsce. Z tegorocznego rankingu OECD „Better Life Index” wynika, że mamy drugi najlepszy system oświaty wśród wysokorozwiniętych krajów!

O kształtowaniu umiejętności uczniów nie można mówić w oderwaniu od pozycji publicznych szkół samorządowych, warunków nauki, statusu zawodowego nauczycieli i ich autonomii. Tymczasem w ostatnich latach mamy do czynienia z obniżeniem prestiżu zawodu nauczyciela z powodu debaty publicznej, w której pedagodzy stali się jedynie – uciążliwym dla samorządów – „kosztem”. Pogorszyła się także sytuacja finansowa pracowników oświaty – od kilku lat pensje nauczycieli są na tym samym poziomie, a siła nabywcza ich płac jest coraz mniejsza. Potwierdza to opublikowany kilka dni temu raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, iż wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 krajach europejskich, ale nie w Polsce.

Niestety, w przyjętym przez rząd projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie zaplanowano podwyżek dla pedagogów (kwota bazowa zostanie utrzymana na poziomie sprzed kilku lat). To sprawia, że dzisiaj wynagrodzenia nauczycieli utrzymują się na poziomie średniej płacy w Polsce z 2007 roku!

Szanowna Pani Premier!
Stale rosną oczekiwania wobec nauczycieli. Pojawiają się nowe obowiązki w związku z wdrażanymi od kilku lat reformami, zmianami podstaw programowych i nowymi egzaminami zewnętrznymi. Ich kolejnym etapem będzie nowa matura w roku 2015.

Jeżeli nauczyciele nadal mają się przyczyniać do rozwoju Polski, który jest tak dobrze oceniany z okazji 25-lecia odzyskania swobód obywatelskich, rząd powinien skupić się na walce z obniżającym się statusem społecznym zawodu nauczyciela i dążyć do wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty. Poprawa sytuacji nauczycieli leży w interesie całego społeczeństwa. W Światowym Dniu Nauczyciela podkreślano, że inwestowanie w nauczycieli jest kluczowe, bowiem system edukacji jest tak dobry, jak dobrzy są jego nauczyciele.

Z poważaniem,
Sławomir Broniarz