Nasza związkowa pomoc Ukrainie- Apel: Jak pomagamy i możemy pomagać Braciom i Siostrom z Ukrainy

Szanowne Koleżanki i Koledzy, od początku tygodnia na mocy uchwały Zarządu Okręgu Dolnośląskiego zbieramy w naszych szkolnych ogniwach pieniądze na tzw. pomoc ukierunkowaną, ale tylko od pracujących członków naszego związku i tyle ile każdy z nich może od siebie ofiarować. Zbiórka będzie trwać do 15 marca b.r. w ogniskach, czyli zebrane ewentualnie środki proszę do tego czasu komisyjnie przekazać do naszego Biura Oddziału /tak jak nasze władze określiły w treści swojej uchwały: nie ogłaszamy zbiórki w szkole i przedszkolu /.

W ubiegłym tygodniu jako Zarząd Oddziału tylko wśród nas, naszych rodzin i przyjaciół przeprowadziliśmy zbiórkę finansową, ponieważ wiedzieliśmy, że i tak już Jesteście zaangażowani w różne formy pomocy w Waszych placówkach i środowiskach. Pomoc przekazaliśmy do Parafii w Przemyślanach na Ukrainie, obejmującej 4 wsie, w latach ubiegłych organizowaliśmy dla społeczności tamtejszych szkół pomoc materialną, dzisiaj będziemy ją kontynuować tym bardziej. U Ks.Piotra Smolki – proboszcza przebywa ok. 24 uciekinierów-przemieszczających się z Kijowa, Charkowa i Żytomierza do Lwowa i docelowo do Polski. Są to mamy z dziećmi i osoby starsze. Brakuje jedzenia, leków, kocy i materacy. Ksiądz przygotował piwnice parafii jako schron i tam się wszyscy w czasie alarmów ukrywają. Ponadto Ks.Smolka opiekuje się najstarszymi Rodakami, którzy są zdani już tylko wyłącznie na jego pomoc i raczej nie będzie im już dane uciec przed wojną do Polski. Nasza pomoc finansowa dotarła do niego w piątek wieczorem. Dzięki niej Ks. Piotr będzie mógł rozdysponować te pieniądze wśród osób, które od niego będą się próbowały przedzierać do Polski i jeżeli będzie bezpiecznie pojedzie do Lwowa zrobić zakupy żywieniowe. W dalszym ciągu będziemy im pomagać, dopóki oczywiście będzie można tam dotrzeć, z reguły pomoc dostarczają panowie, którzy wracają na Ukrainę, żeby się wcielić do wojska i walczyć o swoją ojczyznę, a pośrednio o nas…
Poniżej link /który należy skopiować i otworzyć w innej karcie/ prowadzący do informacji o Przemyślanach i Ks. Smolce:

Zapraszamy więc wszystkich ludzi dobrej woli, zarówno naszych członków i sympatyków do uczestnictwa w naszej zbiórce darów, rzeczy z poniższej listy prosimy dostarczać do siedziby naszego związku w godz.od 8-14.00. Z całego serca z góry Wam dziękujemy. Lista potrzeb poniżej:

Jeżeli uznacie, że chcecie inaczej ukierunkować swoje działania pomocowe, to w samym naszym mieście i powiecie znajduje się kilkadziesiąt punktów zbiórek darów. Warto przekazywać swoją pomoc przede wszystkim tym instytucjom, firmom czy organizacjom, które mają stały i częsty kontakt z Ukrainą, znajome są im bieżące potrzeby w poszczególnych rejonach oblężonego kraju. Przede wszystkim są to fundacje ukraińskie i agencje pracy, które aktywnie pomagają zarówno swoim pracownikom, ich napływającym rodzinom czy tym, którzy postanowili pozostać i walczyć o Ukrainę.
Przykładem może być
Fundacja Inicjatyw Polsko-Ukraińskich PRZYSZŁOŚĆ związana z firmą Smart Work , która poza organizacją zbiórek darów udziela schronienia przybywającym stałe uciekinierom wojennym, na swojej stronie internetowej firma wnosi o inne formy pomocy, takie jak np wpłaty bezpośrednio na doposażenie armii ukraińskiej.Adres:
ul. Bystrzycka 7a, 58-100 Świdnica.Nr tel. +48 74 648 70 47
Kontakt dla obywateli Ukrainy: +48 731 365 120 (VIBER)

Ten sam profil pomocowy posiada Agencja Pracy OLMAR (na parterze) przy ulicy Kolejowej 8.