Spotkanie Prezesa ZNP z Minister Edukacji

Spotkanie prezesa ZNP z minister edukacji

W czwartek, 11 grudnia po południu prezes ZNP Sławomir Broniarz spotkał się z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską. Tematem spotkania była m.in. organizacja pracy szkoły w czasie przerwy świątecznej (22-31 grudnia) oraz podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych (2, 5 stycznia) w związku z listem, jaki w tej sprawie wystosowała do rodziców kilka dni temu szefowa MEN.

Prezes ZNP przedstawił zastrzeżenia nauczycieli do listu, zwracając uwagę na rzeczy, które oburzyły nauczycieli. Mówił także o kwestiach prawnych wynikających z rozporządzenia o organizacji roku szkolnego (brak obowiązku organizowania zajęć opiekuńczych w przerwie świątecznej) oraz o praktyce szkolnej (wiele gmin ze względu na oszczędności podejmuje decyzję o zamknięciu szkół w czasie przerwy świątecznej).

Podczas spotkania prezes ZNP mówił także o konieczności wydłużenia awansu zawodowego nauczycielek korzystających z rocznego urlopu macierzyńskiego. Odniósł się także do spotkań, jakie minister odbyła w ostatnim czasie z tylko jednym związkiem oświatowym.

Omówiony został także projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Prezes Związku zasygnalizował potrzebę kolejnych spotkań w celu omówienia proponowanych przez MEN zmian w prawie oświatowym, a także propozycji zgłaszanych przez ZNP (m.in. corocznej waloryzacji pensji nauczycieli) i wynikających z uchwał 41. Zjazdu ZNP.