List prezesa ZNP z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele,

gratuluję edukacyjnych sukcesów odniesionych w mijającym roku szkolnym, a pozostałym pracownikom szkoły dziękuję za opiekę nad uczniami. Przed Wami czas przyjemnego odpoczynku. Zanim jednak rozpoczniemy beztroskie wakacje, chciałbym zwrócić uwagę na najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy. Był to czas mobilizacji pracowników oświaty, którzy protestowali przeciwko złym reformom oświaty. W manifestacji ZNP pod hasłem „Dość tego!” wzięła udział rekordowa liczba nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji i obsługi. Nasz wspólny głos sprawił, iż niekorzystne dla uczniów i pedagogów projekty nowelizacji ustawy oświatowej i Karty Nauczyciela nie zostały uchwalone. Dzięki temu status zawodowy nauczycieli oraz warunki pracy administracji i obsługi nie uległy pogorszeniu.

Ostatni rok szkolny przyniósł dobre informacje o kondycji naszej oświaty. Wyniki 5. edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) pokazały jednoznacznie, że Polska jest w edukacyjnej czołówce krajów Unii Europejskiej. Umiejętności polskich uczniów potwierdziły także inne badania i rankingi („Better Life Index”, „The Learning Curve Report 2014”). Jeszcze raz gratuluję pedagogom tych osiągnięć. Bądźcie dumni ze swojej pracy: jesteście autorami edukacyjnego sukcesu Polski! Kiedy cały świat nam gratuluje, pytając: „jak to robicie?”, nad Wisłą wciąż słychać narzekania na szkołę i Kartę Nauczyciela. Karta jest nieustannie przedmiotem krytyki, zwłaszcza ze strony przeciwników publicznej, powszechnie dostępnej edukacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydowanie sprzeciwia się atakom na nauczycielską ustawę zawodową, uważamy, że dobrze ona służy nie tylko kadrze oświatowej, ale także uczniom i generalnie – polskiej szkole.

Z przykrością muszę stwierdzić, iż był to kolejny rok zwolnień w oświacie spowodowanych głównie niżem demograficznym, ale także polityką części władz samorządowych, które oszczędzają na wydatkach oświatowych. Dlatego Związek wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie ogólnopolskiego rządowego Programu na rzecz wykorzystania potencjału nauczycieli zagrożonych utratą zatrudnienia (również w pełnym wymiarze czasu pracy). Chcemy, by samorządy otrzymywały więcej pieniędzy na prowadzenie placówek oświatowych, w tym także na przedszkola. Domagamy się, aby potencjał tysięcy wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli był odpowiednio wykorzystany. Polska potrzebuje nauczycieli, rosną bowiem oczekiwania rodziców i uczniów, a także potrzeby dorosłych w zakresie kształcenia i przekwalifikowania.

Raz jeszcze przekazuję wyrazy uznania Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych za trud włożony w nauczanie i wychowywanie. Uczniom i Rodzicom dziękuję za zaangażowanie i współpracę. Wszystkim życzę radosnych i słonecznych wakacji!

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz