Komunikat ZNP: Dementujemy wypowiedź ministra edukacji nt. podwyżek i związków

Komunikat ZNP (21.04.2022)

21 kwietnia 2022 r. minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział w „Porannej rozmowie RMF FM”, że „36 proc. podwyżka została odrzucona przez związki zawodowe”.

To nieprawda.

Wszystkie związki zawodowe – także prorządowa “S” – odrzuciły niekorzystne propozycje MEiN dotyczące statusu zawodowego nauczyciela przedstawione przez ministra edukacji podczas negocjacji toczących się w 2021 roku.

Ostatnie spotkanie negocjacyjne ze związkami zawodowymi odbyło się 7 grudnia 2021 r. w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Od tego czasu ministerstwo edukacji nie zwołało kolejnych rozmów na temat zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli.

Według strony społecznej, propozycje MEiN uderzały w prestiż zawodu nauczyciela.

Minister Przemysław Czarnek proponował m.in.:

podniesienie pensum o 4 godziny,
wprowadzenie 8 godzin „karcianych”,
proporcjonalne – do wydłużonego czasu pracy – podniesienie wynagrodzenia.
Minister edukacji twierdzi teraz, że związki zawodowe odrzuciły propozycję 36% podwyżek. To nieprawda.

Związki odrzuciły propozycje ministra Czarnka polegające na:

zwiększeniu ewidencjonowanych godzin pracy,
faktycznym zmniejszeniu stawki godzinowej wynagrodzenia,
zmniejszeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego,
likwidacji analizy średnich wynagrodzeń jako instrumentu kontrolnego osiągania ustawowych stawek wynagrodzenia,
likwidacji dodatku uzupełniającego,
likwidacji świadczenia na start dla nauczycieli stażystów,
likwidacji funduszu świadczeń socjalnych dla nauczycieli na zasadach określonych w pragmatyce nauczycielskiej,
likwidacji świadczenia urlopowego,
zmniejszeniu wysokości dodatku wiejskiego.
Zdaniem ZNP, wprowadzenie tych propozycji MEiN skutkowałoby dramatycznym pogorszeniem statusu zawodowego nauczycieli i pogłębieniem kryzysu kadrowego, jaki od dwóch lat obserwujemy w szkołach i przedszkolach.

Komentarz

– Przejrzałem dokumenty, które otrzymaliśmy w trakcie negocjacji z @MEIN_GOV_PL. Policzyłem, że oferowany nauczycielom wzrost wynagrodzeń wahał się od 11,3% do 14%. Nauczyciele, jako grupa zawodowa, nie otrzymali propozycji podwyżek o 36%, o której teraz opowiada minister Czarnek – komentuje wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński. – Ostatnie rozmowy odbyły się 7 grudnia ub.r. Zgodnie z protokołem kolejna tura miała się odbyć między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, ale się nie odbyła. To minister nie kontynuował rozmów.