Wypłata odprawy emerytalnej przy przejściu na świadczenie kompensacyjne

Pytanie:
Kiedy wypłacić odprawę nauczycielowi , który odchodzi na świadczenie kompensacyjne? Po otrzymaniu przez niego decyzji z ZUS czy w dniu ustania zatrudnienia?
Odpowiedź:
Przepisy nie określają terminu wypłaty odprawy emerytalnej nauczycielowi. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jeżeli nauczyciel nie posiada w momencie rozwiązania stosunku pracy decyzji stwierdzającej nabycie prawa do świadczenia kompensacyjnego, wypłata odprawy emerytalnej powinna być wstrzymana do dnia, w którym nauczyciel przedstawi pracodawcy dokumenty potwierdzające prawo do świadczenia.
Odprawa emerytalna w związku z przejściem na określone świadczenia po ustaniu zatrudnienia

Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Odprawa emerytalna jest więc uzależniona od spełniania warunków uprawniających nauczyciela m.in. do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i związku między ustaniem zatrudnienia a przejściem na to świadczenie.
Wypłata odprawy na podstawie decyzji o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego

Prawo do świadczenia kompensacyjnego jest uzależnione nie tylko od osiągnięcia określonego wieku, ale również określonego okresu zatrudnienia, w tym pracy w ściśle określonych jednostkach (art. 4 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych). Okoliczności te ustala ZUS. Niejednokrotnie okazuje się, że po wyliczeniach ZUS nauczycielowi odmawia się prawa do świadczenia kompensacyjnego, a wtedy odprawa byłaby świadczeniem nienależnym. W związku z powyższym należy odprawę emerytalną wypłacić dopiero w momencie przedstawienia decyzji o przyznaniu nauczycielowi prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Odprawę emerytalną nauczycielowi wypłaca się po udokumentowaniu przez nauczyciela przyznania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy nauczyciel nie przedstawi takich dokumentów, odprawę wypłaca się po ustaniu zatrudnienia – po złożeniu dokumentów potwierdzających uprawnienia emerytalne.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. 2017 r., poz. 1189 ze zm.) – art. 87 ust. 2.
Ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. 2018 r., poz. 128) – art. 4.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.