Fundusz strajkowy i zapomogi związkowe

Szanowne Koleżanki i Koledzy, w związku z zawieszeniem akcji strajkowej oraz działaniami naszego Zarządu Oddziału związanymi z negocjowaniem warunków potrąceń możemy rozpocząć działania służące wsparciu naszych członków, którzy w sposób najbardziej dotkliwy odczuli wspomniane ograniczenia pensji. Ponadto swoje stanowisko przekazał wczoraj do wiadomości Społeczny Komitet ,,Wspieram nauczycieli”, którego celem było założenie funduszu strajkowego, poniżej przekazujemy treść wczorajszego komunikatu Komitetu, a pod nim dalsze wytyczne dla Ogniw i członków:

,, Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele,
na koncie funduszu pomocy dla strajkujących szkół jest dziś 7 mln 853 tys. zł, a razem ze zbiórkami na FB – ponad 8 mln zł.

Dziękujemy za ten odruch obywatelskiej solidarności. Potwierdziliśmy, że uważamy protest szkół nie tylko za uzasadnioną walkę o interesy pracownicze, ale także za akcję w obronie szkoły jako instytucji publicznej i sprzeciw wobec niesprawiedliwej polityce władz oraz deprecjonowaniu nauczycieli w licznych wypowiedziach publicznych.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wsparcie dla jednej osoby strajkującej wyniesie 500 zł. Oznacza to, że obecnie wspomóc możemy ok. 16 tys. osób; niewiele – skoro w strajku uczestniczyło nawet 600 tys.
Komitet staje przed dwoma problemami:

1. Jak wybrać osoby, którym pomożemy?
Zdecydowaliśmy, że pomoc obejmuje tylko te osoby, które:
” przystępując do strajku NIE należały do związków zawodowych (one zapowiadają własną pomoc);
” strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku);
” nie dostały wynagrodzenia za czas strajku;
” znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Najpóźniej 10 maja opublikujemy wzór „Wniosku o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego”, w którym osoba strajkująca przedstawi m.in. swoją sytuację materialną. Będzie już wówczas wiadomo, czy samorząd wypłacił wynagrodzenie za okres strajku, czy nie.

Przewodniczący komitetu strajkowego placówki zaopiniuje wniosek, a osoba ubiegająca się o wparcie złoży go w oddziale ZNP w swojej dzielnicy/miejscowości. Oddział zweryfikuje podstawowe dane i przyśle wnioski do sekretariatu ZNP w Warszawie. Tutaj zostaną one uporządkowane i przedstawione Społecznemu Komitetowi, który podejmie ostateczne decyzje.
Komitet zapowiada, że rozliczy się z każdego grosza ze zbiórki.

2. Jak zwiększyć skalę pomocy?
Apelujemy o dalsze wpłaty dla strajkujących. Pokażmy naszą solidarność i obywatelską odpowiedzialność za losy edukacji.

Okażmy też ludzką pomoc. Dostajemy sygnały, że w niektórych przypadkach utrata zarobków przekracza 1500 zł, co zwłaszcza dla samotnych mam – nauczycielek, a także strajkujących nauczycielskich małżeństw oznacza katastrofę domowego budżetu.
Prosimy też samorządy lokalne o życzliwe spojrzenie na wypłaty wynagrodzeń za czas strajku. Prawo pracy to nie jest prawo karne, można zadbać o pracowniczki/pracowników, którzy walczą przecież o dobro publiczne, jakim jest edukacja. Jako gospodarze gminy czy powiatu sami wiecie państwo najlepiej, jakie byłyby koszty odejścia z zawodu rozczarowanych nauczycieli.

W szczególności apelujemy do władz lokalnych, by nie wycofywać się – a takie przypadki się zdarzają – z podjętych zobowiązań, że zapłata za okres strajku będzie.

Okazją do solidarności i podziękowania za strajk będzie zakończenie roku szkolnego.
Już dziś ogłaszamy – zaproponowaną przez grupę rodziców – akcję #Zamiastkwiatka, czyli dodatkową zbiórkę na potrzeby osób strajkujących w kwietniu 2019, a być może także w najbliższych miesiącach.
Strajk został tylko zawieszony.
Oświadczenie Społecznego Komitetu #Wspieramnauczycieli
Warszawa, 30 kwietnia 2019 r.’’

Szanowne Koleżanki i Koledzy- Członkowie ZNP! Pieniądze, które znajdują się na koncie Społecznego Komitetu- w żaden sposób nie są pieniędzmi, którymi dysponujemy. Jako Oddział nie mamy do nich dostępu, prawdopodobnie ich wypłata dla osób z poza związków będzie przebiegała tak, ze komitet strajkowy w szkole wyznaczy osobę do wsparcia, ta wypełni wniosek z podaniem numeru konta i pieniądze zostaną przelane. My tylko będziemy odpowiedzialni za ich weryfikację i przesłanie do Warszawy. Jeżeli chodzi o nasze związkowe pieniądze w Oddziale ZNP to przyjmujemy podobną metodykę działania, jeżeli chodzi o kryteria przyznawania zasiłków. Trudno wygenerować z 4000zł miesięcznie jakie pozostają w Oddziale po odprowadzeniu składki 30% do Warszawy ilość zapomóg, która usatysfakcjonuje wszystkich i każdego.
Dlatego wnosimy prośbę do Prezesów i Zarządów Ognisk o wskazanie osób wymagających pilnego wsparcia wśród członków. Osoby wskazane winny napisać wniosek wraz z uzasadnieniem i złożyć go do 11 maja b.r. w Biurze Oddziału ZNP w Świdnicy.
Wypłatę zapomóg rozpoczynamy od 20 maja po uprzednim poinformowaniu członka decyzji Zarządu Oddziału ZNP.