STRAJK – NA CZYM POLEGA

Strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy. Strajkujący nie wykonują żadnych obowiązków wynikających ze stosunku pracy!

Jak strajk wygląda w praktyce?

W strajku mogą wziąć udział wszyscy pracownicy, niezależnie od przynależności związkowej.
W czasie strajku pracownicy nie wykonują żadnych obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Wg Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP strajk w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych powinien trwać od godziny 7.30 do 15.30. Pracownicy przystępujący do strajku rozpoczynają i kończą strajk w ww. godzinach, niezależnie od czasu pracy w tym dniu określonego w planie zajęć, harmonogramie, regulaminie pracy lub umowie o pracę. Dopuszczalny jest udział w strajku w mniejszym wymiarze czasu, np. w przypadku konieczności świadczenia pracy u innego pracodawcy.
Wiążące decyzje w sprawach organizacyjnych i porządkowych, w tym także dotyczące czasu trwania strajku szkolnego, podejmują zarządy oddziałów ZNP lub działający z ich upoważnienia prezesi oddziałów ZNP.
Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami nie może być podstawą do wyciągnięcia wobec niego jakichkolwiek konsekwencji służbowych.
Oddział ZNP nie jest zobowiązany do zorganizowania opieki dla uczniów przebywających w szkole w czasie strajku.