Spotkanie z MEN i CKE w sprawie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie

W dniu 11 czerwca 2015r. w siedzibie Zarządu Głównego ZNP odbyło się spotkanie konsultacyjne nauczycieli i dyrektorów szkół zawodowych z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poświęcone zgłaszanym przez środowisko trudnościom związanym z organizacją w szkołach egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

Na pytania zgłaszane z różnych regionów Polski odpowiadali m. in. dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN Ewa Konikowska – Kruk oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Gospodarzami spotkania byli Prezes ZNP Sławomir Broniarz i Wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.

Przedmiotem wspólnej analizy były następujące zagadnienia:
1. Dezorganizacja pracy szkół wynikająca z wielokrotnego przeprowadzania egzaminów w szkole w ciągu roku szkolnego.

2. Zakłócenia w wykonywaniu pracy dydaktycznej przez nauczycieli kształcenia zawodowego nadmiernie zaangażowanych w proces egzaminowania.

3. Wydatki szkół zawodowych związane z przeprowadzaniem egzaminów i delegowaniem na nie nauczycieli.

4. Wynagradzanie nauczycieli zaangażowanych w część praktyczną egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

5. Zasadność centralnej organizacji części praktycznej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

6. Szanse na wzmocnienie szkół zawodowych w ramach środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na poziomie centralnym i regionalnym.

Przedstawiciele instytucji centralnych z uwagą wysłuchali opinii zaproszonych przez Związek gości – praktycznie realizujących zadania związane z organizacją i przeprowadzaniem egzaminów i przyjęli zgłaszane propozycje zmian i usprawnień. Ze strony Ministerstwa uzyskaliśmy zapewnienie, że zgodnie z polityką edukacyjną państwa, rozwój szkół zawodowych będzie wspierany poprzez zmiany w odpowiednich regulacjach prawnych usprawniające realizację zadań.

Ministerstwo poinformowało również, że szkoły zawodowe otrzymają bardzo znaczące wsparcie finansowe w ramach środków UE z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2016. Środki te rozdysponowane będą w poszczególnych regionach zarówno na rozwój i doposażenie szkół zawodowych, jak i na zwiększenie zakresu współpracy szkół z pracodawcami.

W wyniku poczynionych ustaleń Zarząd Główny ZNP przekaże do MEN pisemne propozycje zmian i usprawnień w systemie organizacji egzaminów zawodowych zgłoszone przez środowisko.

Za pośrednictwem Ministerstwa ZG ZNP zwróci się też do marszałków poszczególnych samorządów wojewódzkich o taką alokację środków unijnych, która pozwoli szkołom nie tylko zawrzeć korzystne umowy z pracodawcami na praktyczną naukę zawodu dla swoich uczniów, ale także doposażyć pracownie szkolne i warsztaty kształcenia praktycznego, w których uczniowie ci będą uprzednio profesjonalnie przygotowywani do wykonywania zadań zawodowych w miejscu pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.